RSCDS New Zealand Branch Inc
2018 12 month calendar
 
30th March 2018
Canterbury Region
 Start:6:30 pm
 Venue:Roncalli College Hall
 City:Timaru
 
7th April 2018
Auckland Region
 Start:7:30 pm
 Venue:St Joseph's School Hall
 City:Takapuna
Scottish Society Christchurch
 Start:7:30 pm
 Venue:Scottish Society Hall
 City:
 
14th April 2018
Rotorua
Annual ball
 Start:5:30 pm
 Venue:Ngongotaha Community Hall
 City:Ngongotaha
 
28th April 2018
Kamo
Day School
 Start:9:30 am
 Venue:St Andrews Hall
 City:Whangarei
Blenheim
 Start:5:00 pm
 Venue:Whitney St School Hall
 City:Blenheim
Levin
 Start:7:30 pm
 Venue:St Mary's Church
 City:Levin
 
4th May 2018
Knox
 Start:7:30 pm
 Venue:St Aidan's Church Hall
 City:Remuera
 
5th May 2018
Lochiel
 Start:7:00 pm
 Venue:Matangi Hall
 City:
Manawatu
 Start:7:30 pm
 Venue:Terrace End School hall
 City:Palmerston North
Caledonian
 Start:7:30 pm
 Venue:Canterbury Caledonian Society Hall
 City:
 
8th May 2018
Wellington
New Dancers Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
12th May 2018
Ngaio
 Start:7:30 pm
 Venue:Ngaio Town Hall
 City:Ngaio
 
15th May 2018
Wellington
Lower Intermediate Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
19th May 2018
Rangiora
 Start:7:00 pm
 Venue:St John's Anglican Hall
 City:Rangiora
 
21st May 2018
St Andrews
 Start:7:30 pm
 Venue:St Stephen's Church
 City:Invercargill
 
22nd May 2018
Wellington
New Dancers Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
26th May 2018
Strathallan
60th Anniversary
 Start:4:00 pm
 Venue:Waimataitai School Hall
 City:Timaru
North Shore Combined
 Start:7:30 pm
 Venue:Brown's Bay School
 City:Auckland
 
29th May 2018
Wellington
Lower Intermediate Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
2nd June 2018
Waikato & Bay of Plenty Region
Weekend School
 Start:12:00 am
 Venue:Diocesan Girls School
 City:Hamilton
Hamilton
 Start:7:30 pm
 Venue:Diocesan Girls School
 City:Hamilton
 
5th June 2018
Wellington
New Dancers Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
9th June 2018
Richmond
 Start:5:30 pm
 Venue:Stoke Methodist Church
 City:Nelson
Hawera
 Start:6:00 pm
 Venue:Wesley Methodist Hall
 City:Hawera
Hillpark
 Start:7:30 pm
 Venue:Hillpark School Hall
 City:
 
10th June 2018
Tokoroa
 Start:2:00 pm
 Venue:Amisfield School hall
 City:Tokoroa
 
12th June 2018
Wellington
Lower Intermediate Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
16th June 2018
Balmoral
 Start:4:00 pm
 Venue:Eveline Hall
 City:Oamaru
Waitemata
 Start:7:30 pm
 Venue:Auckland Normal Int School
 City:
Hoon Hay
 Start:7:30 pm
 Venue:Caledonian Hall
 City:
 
17th June 2018
Kelburn
 Start:2:30 pm
 Venue:St Michael's Church
 City:Kelburn
 
19th June 2018
Winton
 Start:7:30 pm
 Venue:RSA Rooms
 City:Winton
Wellington
New Dancers Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
23rd June 2018
Hastings
 Start:1:30 pm
 Venue:St Andrew's Hall
 City:Hastings
Kamo
 Start:5:30 pm
 Venue:Kamo Memorial Hall
 City:Kamo
 
24th June 2018
Christchurch
 Start:1:30 pm
 Venue:Sumner Community Hall
 City:
 
26th June 2018
Wellington
Lower Intermediate Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
30th June 2018
Tauranga
 Start:6:30 pm
 Venue:Greerton Community Hall
 City:
Waikanae
 Start:7:30 pm
 Venue:Paraparaumu Memorial hall
 City:
 
3rd July 2018
Wellington
New Dancers Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
10th July 2018
Wellington
Lower Intermediate Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
14th July 2018
Auckland Region
 Start:7:30 pm
 Venue:Edgewater College
 City:Pakuranga
Tam O'Shanter
 Start:7:30 pm
 Venue:Heaton Normal Int. School
 City:Christchurch
Linden
 Start:7:30 pm
 Venue:Ngaio Town Hall
 City:
 
17th July 2018
Wellington
New Dancers Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
21st July 2018
Timaru
 Start:4:00 pm
 Venue:Woodlands Rd Church Hall
 City:Timaru
 
24th July 2018
Hawkes Bay & East Coast Region
 Start:1:30 pm
 Venue:TBA
 City:
Greymouth
 Start:7:00 pm
 Venue:Holy Trinity Hall
 City:
Wellington
Lower Intermediate Classes
 Start:7:30 pm
 Venue:St David's Church Hall
 City:Petone
 
28th July 2018
Picton
 Start:5:00 pm
 Venue:Picton School
 City:Picton
Te Awamutu
 Start:5:45 pm
 Venue:Kio Kio Hall
 City:Otorohanga
Upper Hutt
 Start:6:00 pm
 Venue:Wesley Centre
 City:Upper Hutt
Canterbury Region
 Start:7:30 pm
 Venue:Caledonian Hall
 City:Christchurch
 
29th July 2018
Highland Park
 Start:1:30 pm
 Venue:Bucklands Beach War Memorial Hall
 City:
 
1st August 2018
Southland Region
 Start:7:30 pm
 Venue:St Stephen's Church
 City:Invercargill
 
4th August 2018
Nelson
 Start:5:00 pm
 Venue:Stoke Methodist Church
 City:Stoke
New Plymouth
 Start:6:00 pm
 Venue:Knox Presbyterian Church Hall
 City:New Plymouth
Hibiscus Coast
 Start:6:30 pm
 Venue:Orewa Primary School
 City:Orewa
 
11th August 2018
Oxford
 Start:4:00 pm
 Venue:Oxford Town Hall
 City:Oxford
Tokoroa
 Start:5:30 pm
 Venue:TBA
 City:
Island Bay & Johnsonville
 Start:7:30 pm
 Venue:Ngaio Town Hall
 City:
 
18th August 2018
Balmoral EBOP
 Start:1:30 pm
 Venue:St David's Church
 City:Edgecumbe
Bay of Islands
 Start:5:30 pm
 Venue:Kerikeri Primary School
 City:Kerikeri
 
19th August 2018
Ashhurst
 Start:1:30 pm
 Venue:Whakaronga Community Hall
 City:Palmerston North
 
25th August 2018
Napier
 Start:7:30 pm
 Venue:St Patrick's School
 City:Napier
Ceilidh
 Start:7:30 pm
 Venue:Kaikorai Presbyterian Church
 City:Dunedin
 
1st September 2018
Waipu
Day School
 Start:9:30 am
 Venue:Waipu Coronation Hall
 City:
Lower Hutt
 Start:7:30 pm
 Venue:Knox-St Columba Church
 City:Lower Hutt
 
8th September 2018
Taupo
 Start:1:00 pm
 Venue:St Paul's Union Church Hall
 City:Taupo
Lincoln
 Start:7:00 pm
 Venue:Lincoln Events Centre
 City:Lincoln
 
9th September 2018
Howick
 Start:2:00 pm
 Venue:Owairoa School
 City:Howick
 
15th September 2018
Tawa
60th Anniversary
 Start:7:30 pm
 Venue:Johnsonville Community Centre
 City:
 
16th September 2018
Waimate
 Start:1:30 pm
 Venue:Waimate High School Hall
 City:
 
22nd September 2018
Auckland Region
Spring Dance
 Start:12:00 am
 Venue:Auckland Normal Intermediate
 City:
Motueka
 Start:12:00 am
 Venue:Lower Moutere Hall
 City:
 
29th September 2018
Hauraki-Thames
 Start:12:00 am
 Venue:St James Parish Hall
 City:Thames
Glendarroch
 Start:5:30 pm
 Venue:Wanganui Int. School
 City:
 
30th September 2018
Banks Peninsula
 Start:1:30 pm
 Venue:Gaiety Hall
 City:Akaroa
 
6th October 2018
Katikati
 Start:12:00 am
 Venue:
 City:
Parkvale
 Start:11:00 am
 Venue:Clive Community Hall
 City:Napier
Whangarei
60th Anniversary
 Start:5:30 pm
 Venue:Onerahi Community Hall
 City:
Burnside
 Start:8:00 pm
 Venue:Scottish Society Hall
 City:
 
13th October 2018
Palmerston
 Start:4:00 pm
 Venue:Sports Hall
 City:Palmerston
 
27th October 2018
Cambridge
 Start:7:30 pm
 Venue:Cambridge Town Hall
 City:Cambridge
 
3rd November 2018
Carterton
 Start:7:30 pm
 Venue:Carterton School Hall
 City:
 
10th November 2018
Mt Maunganui
 Start:5:00 pm
 Venue:Te Puke Baptist Church Hall
 City:
Royal Oak
 Start:7:30 pm
 Venue:Auckland Normal Intermediate
 City:
 
17th November 2018
Otago Region
 Start:12:00 am
 Venue:TBA
 City:
 
24th November 2018
Lawrence
 Start:6:00 pm
 Venue:Waitahuna War Memorial Hall
 City:Waitahuna
Nelson & Marlborough Region
 Start:7:30 pm
 Venue:TBA
 City:
 
25th November 2018
Ranfurly
 Start:1:30 pm
 Venue:Ranfurly Hall
 City:Kaipara Flats